ssh, ftp, telnet, scp
ssh | ftp | scp | telnet


ssh

Ssh (Secure Shell) służy do szyfrowanego połączenia ze zdalną maszyną. Kiedy połączysz się ze zdalnym komputerem, wszystko co napiszesz na swojej klawiaturze, zostanie do niego wysłane, a wynik zostanie wyświetlony na twoim monitorze. Możesz w ten sposób uruchamiać programy na zdalnym komputerze i oglądać wyniki ich działania na swoim. Przez ssh możesz połączyć się z dowolną maszyną na której uruchominy jest odpowiedni program (serwer ssh). Do połączenia potrzebny ci jest klient ssh. Prawie wszystkie maszyny unixowe mają zainstalowanego klienta ssh. aby go uruchomić wystarczy wpisać w terminalu
ssh <nazwa_komputera> jeżeli nazwa użytkownika na zdalnej maszynie jest taka sama jak na lokalnej, albo
ssh -l <nazwa_użytkownika> <nazwa_komputera>

Istnieją także klienty ssh pod windows, które pozwolą ci się połączyć z laboratoryjnymi komputerami z domu albo z windowsowego laboratorium. Jednym z lepszych jest PuTTY [dostępny tu, 150kB], albo na stronie twórcy.

Aby zakończyć połączenie ssh poprostu wyloguj się (logout albo exit). Uważaj, aby nie popełnić błędu i nie robić 'łańcuszkowych' połączeń, tzn. łączenia się za pomocą ssh z maszyną A, po to aby z niej połączyć się przez ssh z maszyną B. Przykład:

Zalogowałeś się na jednej ze stacji roboczych w 07:
faxe:>
i łączysz się przez ssh z diablo

faxe:>ssh diablo

a potem chcesz skorzystać z programu zainstalowanego na panamincie i piszesz:

diablo:>ssh panamint

teraz wszystko co robisz jest przesyłane na diablo a z tamtąd na panaminta a później spowrotem na diablo i do ciebie. Ale to jeszcze nie jest takie straszne. Gorzej będzie jeżeli po zakończenu pracy na panamincie powrócisz na diablo w ten sposób:

panamint:>ssh diablo

wtedy twoje dane będą łaziły po sieci w te i spowrotem zanim trafią do celu i wszyscy, łącznie z tobą, odczują zwolnienie sieci.


telnet

Telnet działa dokładnie tak samo jak ssh, z tym że nie szyfruje wysyłanych danych. Połączenie przez telnet jest niebezpieczne i może zostać zablokowane na niektórych komputerach. Klient telnetu jest jeszczebardziej standardowy niż ssh i nawet jest dostępny w każdym windowsie (telnet.exe).


ftp

Ftp (file transfer protocol) to protokół służący do wymiany plików między maszynami. Klienta ftp można znaleźć na każdym komputerze, także na komputerach z windowsem. Standartowego klienta uruchamia się z lini poleceń wpisując

ftp nazwa_komputera

albo samo

ftp

podczas pracy wydajemy programowi polecenia tekstowe, oto kilka najbardziej potrzebnych:

Ftp posiada dwa tryby transmisji: binarny, który przesyła dane bez zmian, i tekstowy który może zniekształcić dane. Często tryb tekstowy jest domyślnym i warto pamiętać o jego zmianie przed wysłaniem lub pobraniem danych.

Jeżeli łączysz się z komputera windowsowego, gorąco polecam korzystanie z Windows Commandera, gdyż posiada on bardzo wygodnego graficznego klienta ftp. Dostępny na stronie producenta, mamy także kopię lokalną (1.2 MB) wersji 4.54.

Transmisja ftp nie jest szyfrowana i może zostać zablokowany dostęp z zewnątrz przez ftp do komputerów w laboratorium. Ale narazie działa.


scp

Scp wykorzystywany jest do podobnych celow jak ftp, z tym że scp do przesyłania plików używa ssh, więc transmisja jest szyfrowana, a co za tym idzie bezpieczna. Aby przekopiować pliki między komputerami należy wpisać co następuje:

scp użytkownik2@komputer1:plik1 użytkownik2@komputer2:plik2

Jeżeli kopiujesz z lokalnego komputera lub na lokalny komputer, to możesz opuścić część użytkownik@komputer. Za pomocą scp można także kopiować pliki ze zdalnego komputera na inny zdalny komputer.

Isnieje klient scp pod windows napisany przez twórce PuTTY. Program został sprawdzony i działą, chociaż czasami zgłasza błąd.Mam kopię lokalną (120kB).


Valid HTML 4.01 Transitional